Programy i Projekty

 

 

 

 

 

Ślubujemy !
Wpisany przez Administrator   
środa, 16 października 2013 00:00

Przyjęci do grona uczniów Szkoły Podstawowej w Kociszewie.

 

Różnie jest rozumiany sens pracy nauczyciela; niektórzy skłaniają się za Sokratesem który porównywał swoją pracę do pracy matki która była akuszerką.

Nauczyciel pomaga umysłom i postawom dzieci kształtować się dla nowych obowiązków, dla pokonywania coraz doroślejszych zadań.

Te także rodzą się  w bólach, bardziej cierpieniu psychicznym, bo ile przycierpieć musi dziecko kiedy zamiast biegać po boisku ma liczyć, czytać, czy pisać …

Jest też taki klasyczny pogląd na rolę nauczyciela w literaturze pedagogicznej, który powtarza się jeszcze od czasów starożytnych. Przypowieść porównującą pedagoga do ogrodnika dbającego o delikatne rośliny. Szczególnie lubił to porównanie Jean Jacques Rousseau.

Czysty nieskażony wiedzą umysł i nauczyciel który sieje,  sadzi, pieli, rozsadza, aż powstanie umysł piękny - jak ogród.

Przejęli to pedagodzy niemieccy XIX wieku.

Właśnie dlatego przedszkole to w języku niemieckim to Kindergarten, ogród dziecięcy.

Przez wieki ocena pracy nauczyciela ewaluowała, było dobrze jak w starożytności czy bardzo źle jak w okresie kontrreformacji.

Od traktowania nas jako nosicieli mądrości po burzycieli pobożności i dobrych obyczajów. Od traktowania jako tych co dbają o poszerzenie horyzontów, kształtowanie i umocnienie postaw duchowych i moralnych. Aż po takich którzy zasługują na stos inkwizycyjny.

Ponoć ostatnią osobą spaloną w Europie na stosie za herezję był

pewien nauczyciel hiszpański. Działo się to w 1826 roku.

Czy od tamtego czasu do dziś jak wiele się zmieniło ………..  na lepsze.

Myślę że niewiele. Media które czynią wszystko aby stać się jedynym nośnikiem opinii publicznej, dbają w ostatnich latach na przykład aby w okolicy dzisiejszego święta zniechęcać do edukacji i emitować wyłacznie kontrowersyjne informacjo o szkolnictwie.

Nie oczekuj na wdzięczność za to co zrobiłeś dla ludzi w przeszłości.

Musisz sprawić, by byli wdzięczni za to, co uczynisz dla ich przyszłości.

Dlaczego tak trudno o wdzięczność ?

Czym jest ? Zewnętrzne pokazanie wdzięczności to po prostu DZIĘKUJĘ.

Wdzięczność to umiejetność dzielenia się swoimi sukcesami, odwaga przyznania, że to  co osiągnąłem nie jest tylko moją załugą ale  udział w sukcesie mają także inni.

To umiejetność bycia z innymi. Życia dla innych, stawiania sobie celów inne niż tylko własne dobro, własne korzyści.

 

Rada Rodziców

Zamówienia Publiczne

BIP

Deklaracja Dostępności




Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates ntc dedicated hosting Valid XHTML and CSS.