Programy i Projekty

 

 

 

 

 

Powitanie Przyjaciele Zippiego Zabawa Andrzejkowa
Zabawa Andrzejkowa
Wpisany przez Administrator   
piątek, 27 listopada 2015 05:44

Kilka dni przed terminem odbyła się w naszej szkole ja co roku zabawa andrzejkowa,

którą zorganizował Samorząd Uczniowski działajacy w tym roku pod opieką Pani Bożeny.

W czasie gdy inni się uczyli... u nas były wróżby, śpiewy, konkursy i wiele innych ciekawych atrakcji...

 

 

Trochę historii

Andrzejki (znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki) – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świętego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji. Pierwsza polska wzmianka literacka o nim pojawiła się w 1557 za sprawą Marcina Bielskiego.

Dzień ten przypada na końcu lub na początku roku liturgicznego. Andrzejki są specjalną okazją do zorganizowania ostatnich hucznych zabaw przed rozpoczynającym się adwentem.

Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt (męskim odpowiednikiem andrzejek były katarzynki). Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież.

Pochodzenie andrzejkowych wróżb matrymonialnych nie jest do końca znane – niektórzy autorzy wskazują na starożytną Grecję, podkreślając podobieństwo źródłosłowu imienia Andrzej (Andress) i greckich słów aner, andros oznaczających męża, mężczyznę; inni odwołują się do kultu starogermańskiego boga Freyera, dawcy bogactw, bóstwa miłości i płodności.

 

Rada Rodziców

Zamówienia Publiczne

BIP

Deklaracja Dostępności




Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates ntc dedicated hosting Valid XHTML and CSS.