Programy i Projekty

 

 

 

 

 

Powitanie Aktualności WFOŚiGW w Łodzi
WFOŚiGW w Łodzi
"Razem dla czystego powietrza"
Wpisany przez Administrator   
piątek, 22 listopada 2019 22:46

 

Program „Razem dla czystego powietrza” w ramach zadania z dziedziny „EDUKACJA EKOLOGICZNA W SZKOŁACH  I PRZEDSZKOLACH W ROKU SZKOLNYM 2019/2020” dofinansowanego przez WFOŚiGW w Łodzi

 

Głównym celem programu jest propagowanie idei ochrony przyrody, postaw proekologicznych i prozdrowotnych oraz uzmysłowienie dzieciom, uczniom jak wielkim problemem w dzisiejszych czasach jest zanieczyszczone powietrze. Istotną rolą jest też podniesienie poziomu świadomości w zakresie problemu złej jakości powietrza, w tym szczególnie problemu niskiej emisji. Poprzez realizację wyznaczonych celów poszerzymy   wiedzę   o skutkach zdrowotnych złej jakości powietrza, głównych przyczynach tego stanu oraz sposobach jego przeciwdziałania.

Zwiększając świadomość ekologiczną mamy nadzieję, że choć w części poprawimy stan wiedzy o jakości powietrza w naszym regionie. Ważnym aspektem realizacji  programu są pomoce dydaktyczne ujęte w harmonogramie, które zwiększą atrakcyjność
i skuteczność realizowanych działań oraz wpłyną na rozwijanie samodzielności dzieci
w działaniu na rzecz środowiska. Równie istotne w edukacji są wycieczki krajoznawcze, które pozwolą w namacalny sposób poznać walory przyrodnicze naszego województwa jak i też dostarcza informacji o wybranych parkach narodowych.

Program: Woda nie jedno ma imię

Kwota dotacji WFOŚiGW w Łodzi: 19 108,00 zł

Całkowity koszt zadania: 21 241,50 zł

 

Przedsięwzięcia zaplanowane w ramach projektu to: zobacz

www.zainwestujwekologie.pl

 
Ekopracownia pod chmurką
Wpisany przez Administrator   
środa, 20 listopada 2019 16:21

Konkurs Plastyczny "Kolorowa Pani Jesień"

W okresie od 02.10.2019r. do 25.10.2019r. w Szkole Podstawowej w Kociszewie trwał konkurs plastyczny „Kolorowa Pani Jesień”. Konkurs  zorganizowany został dla klas „0” – VII. Zgodnie z opracowanym regulaminem odbywał się w dwóch kategoriach wiekowych: klasy 0 - III i IV – VII.

Łącznie wpłynęło 45 prac. 25 października powołana przez organizatora komisja wyłoniła laureatów i przyznała nagrody w postaci książek i akcesoriów plastycznych:

Kategoria wiekowa – klasy 0 – III

I – miejsce – Nadia Kamola kl. I; Bartosz Dalkowski kl. I; Marcelina Dalkowska kl. II;   Kacper Chełmik kl. I; Antoni Adaszek kl. I

II – miejsce – Hanna Bednarek kl. III ; Maja Witowska kl. III

III miejsce – Kinga Kryścińska kl. 0 ; Julia Zajączkowska kl. 0

Wyróżnienia :

Kategoria wiekowa – klasy IV – VII

I – miejsce – Julia Bębnowska kl. IV, Jakub Pogocki kl. V

II – miejsce – Karolina Jelińska kl. V, Zuzanna Kopka kl. VI

III – miejsce – Aleksandra Wejman kl. V, Ewelina Froncala kl. VII

 

Nagrodzone prace zostały zaprezentowane na wystawie w szkole.

Rozdanie  nagród nastąpiło po akademii związanej ze Świętem Niepodległości – 12.11.19r.

 
Ekopracownia pod chmurką
Wpisany przez Administrator   
piątek, 15 listopada 2019 23:11

13 listopada w naszej szkole w ramach realizacji projektu „Ekopracownia pod chmurką” – Zielona klasa dofinansowanego przez WFOŚi GW w Łodzi odbyło się zajęcie edukacyjne pt. „Ptaki w ogrodzie”, które poprowadzili pracownicy Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy – pan Maciej Sobański i Szymon Kielan.

 
Ekopracownia pod chmurką
Wpisany przez Administrator   
czwartek, 10 października 2019 15:17

W roku szkolnym 2018/2019 nasza placówka ubiegała się o dofinansowanie dużego przedsięwzięcia tj: zagospodarowanie zaniedbanego terenu przyszkolnego i urządzenie pięknego ogrodu dydaktycznego. Udało nam się stworzyć obszerny projekt i przystąpiliśmy do konkursu ogłoszonego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi- Ekopracownia pod chmurką. Projekt nasz otrzymał pozytywną ocenę, efektem czego było uzyskanie dużego dofinansowania. Wiosną ubiegłego roku ruszyły prace porządkowe , które zostały zakończone we wrześniu 2019. W tym czasie powstawał piękny ogród dydaktyczny.

Utworzenie przyszkolnego ogrodu - Ekopracownia pod chmurką – Zielona klasa, głównie miał na celu uzupełnienie pracowni biologicznej, geograficznej czy przyrodniczej dając w przyszłości możliwość prowadzenia ciekawej edukacji w ramach zajęć terenowych. Przebywanie w ogrodzie niesie za sobą wiele pozytywów: walory zdrowotne, pobudzanie sprawności ruchowej, wyczulenie na zapachy, kolory, pobudzenie ciekawości i zaostrzenie zmysłu obserwacji. Duże znaczenie mają także walory wychowawcze pracy w ogródku i korzyści jakie niesie wykorzystanie go w procesie dydaktycznym.

Projekt ogrodu tak został  zaplanowany aby wykorzystać istniejącą naturalną przestrzeń w pobliżu szkoły do celów dydaktycznych przy jednoczesnym zagospodarowaniu terenu w sposób estetyczny i zgodny z zasadami ekologii. Ogródek dydaktyczny jest miejscem gdzie uczniowie będą zdobywać umiejętności między innymi i z zakresu:     rozpoznawania i nazywania roślin, planowania prac w ogrodzie, pielęgnacji i uprawy warzyw, roślin, formowania krzewów, kompostowania odpadów, rozpoznawania pospolitych gatunków ptaków i owadów, samodzielnego dokonywania pomiarów w stacji meteorologicznej.

Na potrzeby dydaktyczno-naukowe w ogrodzie stworzyliśmy kilka działów, dzięki którym będziemy mogli prowadzić różnorodne zajęcia:

1.Kraina kolorów wiosny i lata - rośliny zielne, kwiaty, byliny, budki dla owadów.

2. Kraina tajemnic – trawy - Co w trawie piszczy?

3. Kraina jesieni - rośliny krzewiaste i drzewa przebarwiające się jesienią.

4. Kraina alpejska - ogród skalny.

5. Poletko upraw - rośliny użytkowe, zwiastuny wiosny, zioła w ogrodzie, kompostownik.

6. Laboratorium pod chmurką - stacja meteorologiczna.

7. Ścieżka zmysłów - ścieżka sensoryczna - pozwala rozwijać wyobraźnię dotykową.

8. Ptasi zakątek- stworzenie miejsca przyjaznego patkom poprzez zainstalowanie karmików i budek lęgowych.

9. Altana ogrodowa.

W ogrodzie powstała kompozycja rabat roślinnych zawierających gatunki drzew i krzewów liściastych, iglastych oraz roślin zielonych. Wszystkie rośliny zostały posadzone w odpowiednich krainach. Rosną tutaj  przede wszystkim drzewa, trawy, rośliny skalne, rośliny zielne, krzewy, kwiaty i byliny kwitnące, wabiące owady. Między roślinami w Krainie kolorów lata i wiosny ustawiono dwa domki dla owadów pożytecznych w ogrodzie takich jak: murarka ogrodowa, biedronki, złotooki, których zadaniem jest uzmysłowienie uczniom olbrzymiej roli owadów w przyrodzie, ich znaczenie dla życia i gospodarki człowieka. Kolejnym elementem wyposażenia ogrodu jest klatka meteorologiczna zawierająca podstawowe urządzenia do pomiarów pogodowych. Uczniowie mogą  prowadzić samodzielnie obserwacje zmian zachodzących w pogodzie i przyrodzie oraz utrwalać wiadomości zdobyte w czasie lekcji.

Istniejąca już altana ogrodowa jest miejscem odpoczynku, schronieniem w upalne dni, jak również służy do celów dydaktycznych. Zaplanowano w niej sporę liczbę zajęć z edukacji przyrodniczej. Poletko upraw to miejsce gdzie oprócz wiedzy teoretycznej uczniowie będą zdobywali wiedzę praktyczną. Stworzona przestrzeń pozwoli uczniom zapoznać się z podstawowymi etapami pracy w ogrodzie warzywno - ziołowym, poznają również funkcje narzędzi ogrodowych, jak również będą umieli wyjaśnić jak ważną rolę w takim ogródku pełni kompostownik. Ptasi zakątek to z kolei miejsce gdzie została uprzątnięta istniejąca część ogrodu i doposażona została w karmniki oraz budki lęgowe, których funkcją jest zwabienie tutaj jak największej liczby ptaków

. Taki układ ogrodu pozwala na jego pełne wykorzystanie w ciągu całego roku szkolnego. Poszczególne krainy będą wykorzystywane do zajęć dydaktycznych w kolejnych porach roku szkolnego i kalendarzowego.

Osobami odpowiedzialnymi za realizacje projektu  byli pani Monika Maślikowska-Stępień i pan Jacek Malinowski.

 

Więcej…
 
Ekopracownia pod chmurką
Wpisany przez Administrator   
poniedziałek, 03 czerwca 2019 00:00

 

KARTA PLANOWANEGO EFEKTU RZECZOWEGO I EKOLOGICZNEGO ZADANIA
DO WNIOSKU ZŁOŻONEGO W RAMACH KONKURSU Z DZIEDZINY EDUKACJA EKOLOGICZNA
PN. „Ekopracownia pod chmurką”

  • Planowane terminy realizacji zadania(1)- w formacie dd-mm-rrrr

1.1.Termin rozpoczęcia realizacji zadania

01-10-2018

1.2.Termin zakończenia realizacji zadania

(winno nastąpić nie później niż do 31.05.2019r.)

30-09-2019

 

  • Opis stanu istniejącego (opis istniejących: nasadzeń, infrastruktury, małej architektury, ogrodzenia):

Teren, na którym planowane jest utworzenie Ekopracowni pod chmurką -  Zielona klasa to obszar o powierzchni około 1300 m2. Umiejscowiony jest od zachodniej strony szkoły. Jest to teren raczej słoneczny, jedynie rano i po południu delikatnie zacieniony. Większość powierzchni stanowi trawnik, pośrodku którego usypana jest niewielka górka. Górka ta zostanie usunięta, a ziemia z niej wykorzystana do wyrównania pobliskiego boiska sportowego.

W południowo - zachodniej stronie obszaru szkoły znajduje się altana ogrodowa, która na dzień dzisiejszy nie jest w pełni wykorzystana. Brakuje w niej podstawowego wyposażenia, tj. ławek i stołu. Wymaga ona również gruntownej renowacji,  tzn. należy położyć nowe pokrycie dachu, jak również poprawić ściany boczne.

Przed altaną zlokalizowany jest spory plac zabaw wyposażony w huśtawki, równoważnie, zjeżdżalnie, karuzelę i piaskownicę. Z tego placu zabaw korzystają młodsze dzieci naszej szkoły. Przed placem zabaw od strony wschodniej nasadzono drzewa i krzewy ozdobne, które tutaj pozostaną. Zostanie tu umiejscowiona stacja meteorologiczna, która będzie dopełnieniem całości.

Miejsce, gdzie planowane jest utworzenie Ptasiego zakątka to obecnie niezagospodarowany teren, gdzie obecnie panuje nieład. Rosną tutaj duże drzewa: brzozy, lipy, leszczyny. Teren ten zostanie uprzątnięty i doposażony w karmniki i budki lęgowe, aby zwabić ptaki pospolicie występujące w naszym regionie.

Pod siatką od strony zachodniej znajduje się obecnie duże zagęszczenie krzaków i zarośli. Część ta wręcz odstrasza i jest ona rzadko odwiedzana przez dzieci. Ze względu na duże zagęszczenie zarośli jest to miejsce, które swoim wyglądem nie zachęca do odwiedzin. Planowane jest tutaj uprzątniecie terenu i pozbycie się niepotrzebnych zarośli. Posadzone tutaj zostaną tuje.

 

Więcej…
 
Więcej artykułów…
« pierwszapoprzednia12następnaostatnia »

Strona 1 z 2

Rada Rodziców

Zamówienia Publiczne

BIP

Deklaracja Dostępności




Stworzone dzięki Joomla!. Designed by: free joomla templates ntc dedicated hosting Valid XHTML and CSS.